رزوه ها

وقتی صحبت از اتصالات رزوه ای می شود، انواع متفاوتی از رزوه ها در دسترس خواهد بود.تعداد زیاد اتصالات می تواند فرایند انتخاب رزوه مناسب را بسیار خسته کننده کند.قابلیت اعتماد رزوه ها به طور چشمگیری به نوع رزوه انتخابی برای کاربردهای مختلف بستگی دارد.
مفاهیم مربوط به رزوه ها:
جنسیت(Gender): هر زوج تطبیق شده رزوه، چه داخلی و یا خارجی، می تواند با نامهای نری و مادگی تعریف شود.به عنوان مثال یک پیچ نری است در حالی که مهره آن مادگی است.

جهت چرخش(Handedness):یک رزوه می تواند در دو جهت بپیچد. حالت راستگرد یا چپگرد.چپگرد یا راستگرد بودن را می توان به این طریق تشخیص داد که در صورتی که رزوه به سمت شما باشد، با چرخش رزوه در جهت ساعتگرد، آیا رزوه ها به سمت شما حرکت می کند یا از شما دور می شود.به طور پیش فرض،رزوه های پیچ ها راست گرد هستند.

طراحی(Design):نوع زوه می تواند به صورت موازی یا مخروطی باشد.

گام(Pitch) و TPI:گام عبارت است از فاصله بالاترین نقطه یک رزوه با رزوه بعدی به میلی متر.
TPI(Threads Per Inch) نیز تعداد رزوه ها در هر اینچ را گویند.

قطر(Diameter):
قطر اصلی(Major Diameter)بوسیله نوک رزوه ها مشخص می شود.
قطر کوچک (Minor Diameter) بوسیله کف رزوه ها مشخص می شوند.
قطر گام(Pitch diameter) را فاصله بین بین نقطه بالایی دو رزوه کنار هم گویند.

زاویه(Angle):زاویه جانبی ، زاویه بین لبه جانبی و خط عمود بر محور پیچ می باشد.پیچ های مخروطی زاویه مخروطی دارند و این زاوویه بین مخروط و محور پیچ است.

تاج و ریشه(Crest and Root): قیمت منتهی الیه بیرونی رزوه را تاج و داخلی ترین قسمت رزوه را ریشه گویند.

انواع معمول رزوه ها عبارتند از:
• M-ISO Thread(Metric)
• NPT-Pipe thread
• G/R/RP-Whitworth thread(BSPP/BSPT)
• UNC/UNF-Unified National Thread


M-ISO Thread(Metric)
:
یک رزوه بین المللی استاندارد است که به دو نوع رزوه ریز و درشت تقسیم می شود.در مقایسه با رزوه استاندارد(رزوه درشت)، رزوه ریز گام های کوچک تری دارد. در نوع رزوه ریز، گام رزوه بعد از اندازه رزوه می آید.

زاویه جانبی در این رزوه ۶۰ درجه است و رزوه های نری و مادگی موازی هستند.

NPT-Pipe thread:
هر دو رزوه NPT و NPTF منحصر بفرد ظاهر شده اند.هردو قطر گام یکسانی در بالای سوراخ رزوه داخلی یا انتهای لوله رزوه خارجی دارند و هر دو دارای طول رزوه برابر می باشند. اگرچه یک تفاوت کوچک در ریشه و قله رزوه ها وجود دارد.

زاویه جانبی ۶۰درجه است و هردو رزوه نری و مادگی مخروطی با زاویه برابر هستند.


G/R/RP-Whitworth thread(BSPP/BSPT):

دو نوع معمول این رزوه، BSPP(G) برای رزوه های موازی و BSPT(R/Rp) برای رزوه های مخروطی هستند.یک قطعه مناسب برای آب بندی برای اطمینان از عدم نشت می تواند استفاده شود.

زاویه جانبی ۵۵درجه است.در نوع BSPP هردو رزوه نری و مادگی، موازی هستند.و در نوع BSPT، هردو رزوه نری و مادگی مخروطی هستند.

UNC/UNF-Unified National Thread:
دو نوع معمول این استاندارد عبارتند از:
UNC که قابل مقایسه است با رزوه درشت ISO
UNF که یک رزوه ریز است.
این رزوه در سه کلاس مختلف دسته بندی می شوند:
۱A (external) & 1B (internal): برای کاربردهای که تلرانس آزاد و نصب سریع مورد نیاز است.
۲A (external) & 2B (internal): برای کاربردهای عمومی مناسب است.
۳A (external) & 3B (internal): برایکاربردهایی که تمیزی و اطمینان از رزوه اهمیت دارد.

زاویه جانبی ۶۰درجه است و هردو رزوه نری و مادگی موازی هستند.

چگونه انواع رزوه را تشخیص دهیم؟
قبل از شروع ، مطمئن شوید که دو ابزار شناسایی را در دست دارید:
گام سنج (Pitch gauge) :ابزاری است که برای اندازه گیری فاصله بین تاج های رزوه ها استفاده می شود. برای NPT ، UN / UNF ، BSPP و BSPP تعداد رشته ها در اینچ را اندازه می گیریم. اگر رزوه های متریک داشته باشید ، گام سنج فاصله بین هر تاج جداگانه را بر حسب میلی متر مشخص می کند.


کولیس (Caliper):
از کولیس برای اندازه گیری قطر یک رزوه استفاده می شود. برای رزوه های نری ، قطر خارجی ، برای یک رزوه مادگی – به ترتیب قطر داخلی را اندازه می گیرد. برای کاربران حرفه ای ، کولیس دیجیتال در دسترس است که در وقت شما صرفه جویی می کند و روند کار را ساده می کند.

مرحله ۱:
رزوه موازی در مقابل رزوه مخروطی.
. رزوه های موازی عبارتند از: UN / UNF BSPP
رزوه های مخروطی شامل: NPT / NPTF BSPT
برای تشخیص مخروطی بودن یا موازی بودن رزوه ، به قطر رزوه خود نگاه کنید. اگر قطر رزوه به انتهای آن نازک تر شود ، شما به یک رزوه مخروطی نگاه می کنید. برعکس ، اگر قطر رزوه در بالا و پایین رزوه یکی باشد ، شما رزوه موازی دارید.

مرحله ۲:
اندازه را تعیین کنید. برای تعیین اندازه رزوه از ابزار اندازه گیری گام سنج(Pitch Gauge) استفاده کنید. گام سنج به شما کمک می کند تا تعداد رزوه ها را در یک فاصله مشخص اندازه گیری و محاسبه کنید.
قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه کدام گام سنج با رزوه شما منطبق است ، تعدادی از گام سنج ها را در برابر پس زمینه سفید امتحان کنید.

مرحله ۳:
برای تعیین اندازه رزوه،دو راهکار وجود دارد.قبل از آن باید مشخص کنید که رزوه شما NPT یا BSP است و یا سایر رزوه ها.اگر رزوه شما BSP یا NPT است،سایز رزوه را با پروفایل مقایسه کنید.اگر از انواع دیگر است از کولیس برای مشخص کردن سایز استفاده کنید.

جدول تشخیص نوع رزوه:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.